Mis on Maca?

Maca taime, mida teaduslikult nimetatakse Lepidium meyenii’ks , nimetatakse mõnikord Peruu ženšenniks.

See kasvab peamiselt Peruu keskosas Andides, karmides tingimustes ja väga kõrgel – üle 4000 meetri.
Taime peamine söödav osa on juur, mis kasvab maa all. See eksisteerib mitmes värvitoonis, ulatudes valgest mustani.

Maca juur on tavaliselt kuivatatud ja tarbitud pulbrina, kuid see on saadaval ka kapslites ja vedela ekstraktina.

Maca juure pulbri maitset, mida mõned inimesed ei armasta, on kirjeldatud kui maapinda ja pähklit. Paljud inimesed lisavad seda oma smuutidele, kaerahelvestele ja magusatele hõrgutistele.

1. Maca on väga toitev

Maca juurepulber on väga toitev ja on paljude oluliste vitamiinide ja mineraalide allikas.

Üks unts (28 grammi) maca juurepulbrit sisaldab:

Kalorid: 91
Süsivesikud: 20 grammi
Valk: 4 grammi
Kiudained: 2 grammi
Rasv: 1 gramm
C-vitamiin: 133% RDI-st
Vask: 85% TAI-st
Raud: 23% TAI-st
Kaalium: 16% TAI-st
Vitamiin B6: 15% RDI-st
Mangaan: 10% TAI-st

Maca juur on hea süsivesikute allikas, sisaldab vähe rasva ja sisaldab parajal hulgal kiudaineid . Samuti on selles palju olulisi vitamiine ja mineraale, nagu C-vitamiin, vask ja raud.

Lisaks sisaldab see mitmesuguseid taimeühendeid, sealhulgas glükosinolaate ja polüfenoole
Maca juurepulber sisaldab palju süsivesikuid ja sisaldab palju toitaineid, sealhulgas C-vitamiini, vaske ja rauda. See sisaldab ka palju bioaktiivseid taimeühendeid.

2. Maca suurendab libiido meestel ja naistel

Vähenenud seksuaalne soov on täiskasvanute seas levinud probleem.Järelikult on huvi libiido loomulikult tugevdavate ürtide ja taimede vastu suur.

Maca on laialdaselt turustatud kui efektiivne seksuaalse iha parandamisel ja seda väidet toetavad uuringud.

3. Maca võib suurendada meeste viljakust

Meeste viljakuse osas on sperma kvaliteet ja kogus väga oluline.On mõningaid tõendeid selle kohta, et maca juur suurendab meeste viljakust.

Hiljutine ülevaade võttis kokku viie väikese uuringu tulemused. See näitas, et maca parandas nii viljatute kui ka tervete meeste sperma kvaliteeti.Ühes vaadatud uuringus osales üheksa tervet meest. Pärast neli kuud maca tarbimist tuvastasid teadlased spermatosoidide mahu, arvu ja liikuvuse suurenemise.

4. See võib aidata menopausi sümptomeid leevendada

Menopausi määratletakse kui aega naise elus, kui tema menstruatsioonid peatuvad jäädavalt.Östrogeeni loomulik langus, mis sellel ajal ilmneb, võib põhjustada mitmeid ebameeldivaid sümptomeid.Nende hulka kuuluvad kuumahood, tupe kuivus, meeleolu kõikumine, uneprobleemid ja ärrituvus.

Ühes neljast menopausijärgses eas naisest läbi viidud uuringus leiti, et maca aitas leevendada menopausi sümptomeid , sealhulgas kuumahoogusid ja katkenud und.

5. Maca võib teie meeleolu parandada

Mitmed uuringud on näidanud, et maca võib teie meeleolu parandada.Seda on seostatud vähenenud ärevuse ja depressiooni sümptomitega, eriti menopausi ajal naistel.
Maca sisaldab taimeühendeid, mida nimetatakse flavonoidideks ja mis arvatakse olevat vähemalt osaliselt vastutavad nende psühholoogiliste eeliste eest.
Maca võib parandada teie vaimset heaolu ja meeleolu, vähendades depressiooni ja ärevust, eriti menopausi ajal naistel.

6. See võib suurendada sportlikku jõudlust ja energiat

Maca juurepulber on kulturistide ja sportlaste seas populaarne toidulisand.Väidetavalt aitab see  lihaseid saada, jõudu suurendada, energiat suurendada ja treeningtulemusi parandada.

Samuti näitavad mõned katsed, et see suurendab vastupidavustPealegi leiti ühes kaheksa meessoost jalgratturiga tehtud väikeses uuringus, et pärast 14 päeva kestnud macaekstraktiga täiendamist parandas see aega, mis kulus neil ligi 25 miili (40 km) rattasõidu läbimiseks.

7. Nahale kandmisel võib Maca aidata seda päikese eest kaitsta

Päikese ultraviolettkiired (UV) võivad põletada ja kahjustada kaitsmata nahka.Aja jooksul võib UV-kiirgus põhjustada kortse ja suurendada nahavähi riski.

On mõningaid tõendeid selle kohta, et macaekstrakti, taime kontsentreeritud vormi nahale kandmine võib aidata seda kaitsta UV-kiirguse eestÜhes uuringus leiti, et kolme nädala jooksul  nahale kantud makaekstrakt hoidis ära UV-kiirguse toimel tekkiva nahakahjustuseKaitsev toime omistati macas leiduvatele polüfenooli antioksüdantidele ja glükosinolaatidele

Pidage meeles, et maca ekstrakt ei saa tavalist päikesekreemi asendada. Samuti kaitseb see nahka ainult nahale kandmisel, mitte söömisel.

8. See võib parandada õppimist ja mälu

Maca võib parandada aju funktsiooni.

Tegelikult on Peruus põliselanikud seda traditsiooniliselt kasutanud laste koolitulemuste parandamise. Uuringutes on maca parandanud mäluhäiretega inimeste õppimist ja mälu.

Sellega seoses näib must maca olevat tõhusam kui muud sordid.

9. See võib vähendada eesnäärme suurust

Eesnääre on näär, mida leidub ainult meestel.

Eesnäärme suurenemine, mida nimetatakse ka eesnäärme healoomuliseks hüperplaasiaks (BPH), on vananevatel meestel tavaline. Suurem eesnääre võib põhjustada erinevaid probleeme urineerimisega, kuna see ümbritseb toru, mille kaudu uriin kehast eemaldatakse.

Uuringud viitavad sellele, et  maca vähendab eesnäärme suurust.On tehtud ettepanek, et  maca toime eesnäärmele on seotud selle suure glükosinolaatide kogusega. Neid aineid seostatakse ka eesnäärmevähi riski vähenemisega.

Kuidas Macat kasutada

Macat on lihtne oma dieeti lisada.

Seda võib võtta täiendusena või lisada smuutidele, kaerahelvestele , küpsetistele, energiabatoonidele ja muule.

Optimaalset annust meditsiiniliseks kasutamiseks ei ole kindlaks tehtud. Uuringutes kasutatav maca juure pulbri annus jääb siiski vahemikku 1,5–5 grammi päevas.

Macat leiate mõnest supermarketist, tervisekaupade kauplustest ja erinevatelt veebimüüjatelt.

Seda on saadaval pulbri kujul, 500 mg kapslites või vedela ekstraktina.

Kui kollane maca on kõige hõlpsamini kättesaadav tüüp, võivad tumedamatel tüüpidel nagu punane ja must olla erinevad bioloogilised omadused.

Ohutus ja kõrvaltoimed

Macat peetakse üldiselt ohutuks.

Peruu põliselanikud usuvad siiski, et värske maca juure tarbimisel võib olla kahjulik tervisemõju, ja soovitavad see kõigepealt keeta.

Lisaks, kui teil on kilpnäärmeprobleeme, võiksite macaga olla ettevaatlik. Seda seetõttu, et see sisaldab goitrogeene – aineid, mis võivad häirida kilpnäärme normaalset toimet. Need ühendid mõjutavad teid tõenäolisemalt, kui teil on juba kilpnäärme talitlushäire.

Lõpuks peaksid rasedad või imetavad naised enne maca võtmist nõu pidama oma arstidega.