Väsimus on laialt levinud nähtus, mida võivad põhjustada erinevad tegurid, alates ebapiisavast unest ja stressist kuni tõsiste terviseprobleemideni. Toidulisandid võivad mõningatel juhtudel aidata vähendada väsimust ja parandada energiatasemeid, kuid on oluline meeles pidada, et need ei asenda tervislikku toitumist ja elustiili. Alljärgnevalt mõned toidulisandid, mida on seostatud väsimuse vähendamise ja energia suurendamisega.

 

B-vitamiin

B-vitamiinid, eriti B12 (kobalamiin) ja B6 (püridoksiin), on olulised energia tootmiseks rakutasandil. B12-vitamiini puudus võib põhjustada väsimust, eriti inimestel, kes ei tarbi loomseid saadusi, nagu veganid. B-vitamiinide lisamine võib aidata vähendada väsimust inimestel, kellel on nende vitamiinide puudus.

 

Raud

Rauapuudus on üks levinumaid toitumispuudusi maailmas ja selle peamine sümptom on väsimus. Raud on hädavajalik hemoglobiini tootmiseks, mis aitab hapnikul vereringes liikuda. Raua lisamine võib olla kasulik, eriti premenopausis naistele ja inimestele, kellel on diagnoositud rauapuudusaneemia.

Koensüüm Q10 (CoQ10)
CoQ10 on antioksüdant, mis mängib olulist rolli energia tootmisel raku mitokondrites. CoQ10 tasemed võivad vanusega langeda, ja mõned uuringud on näidanud, et selle lisamine võib aidata vähendada väsimust, eriti inimestel, kellel on teatud terviseseisundid või kes võtavad statiine.

 

Magneesium

Magneesium on oluline mineraal, mis on vajalik üle 300 ensümaatilise reaktsiooni jaoks organismis, sealhulgas energia tootmiseks. Magneesiumipuudus võib põhjustada väsimust ja lihasnõrkust. Magneesiumi lisamine võib aidata parandada energiatasemeid, eriti inimestel, kellel on puudus.

 

Omega-3 rasvhapped

Omega-3 rasvhapped, eriti EPA ja DHA, võivad aidata parandada meeleolu ja vähendada väsimust, eriti inimestel, kellel on depressioon või krooniline väsimussündroom.

 

Ashwagandha

Ashwagandha on adaptogeenne taim, mida on traditsiooniliselt kasutatud Ayurveda meditsiinis energia suurendamiseks ja stressi vähendamiseks. Mõned uuringud on näidanud, et ashwagandha võib aidata parandada vastupidavust füüsilisele koormusele ja vähendada väsimust.

 

D-vitamiin

D-vitamiini, ehk päikesevitamiini puudus on seostatud suurenenud väsimuse ja jõudluse langusega. D-vitamiini lisamine, eriti Eesti kliimas, võib aidata parandada energiatasemeid ja üldist heaolu.

 

Ettevaatusabinõud

Kuigi toidulisandid võivad aidata vähendada väsimust, on oluline meeles pidada, et need ei asenda tervislikku toitumist, piisavat und ja regulaarset füüsilist aktiivsust. Enne mis tahes toidulisandi kasutamist on soovitatav konsulteerida tervishoiutöötajaga, eriti konkreetse meditsiinilise diagnoosi korral ja kui tarvitusel on retseptiravimid.